Ezen az oldalon mindazok számára, akik medence építésen gondolkodnak, összegyűjtöttünk néhány hasznos ötletet, tippet, amivel segítséget kívánunk nyújtani számukra - hogy ne legyenek oly tanácstalanok, mint ez a drága kutya...
Miért érdemes medencét építeni?
Számos dolog mellett azért, mert jótékonyan hat az egészségére, nyugtató hatással van Önre és környezetére, csodás látványt nyújt, és, mert emeli ingatlanának színvonalát és értékét...
Mekkora medencét építsünk?
A méret kiválasztásánál számos dolgot érdemes figyelembe venni. E sok szempont feltárásában tud segítségre lenni egy szakember. Túl nagy medence felesleges üzemeltetési költséget jelenthet, de a kis medence korlátozhatja azt a használhatóságot, amit szeretnénk a mindennapokban.
Saját használatra a 7x3,5m vagy 8x4m vagy 10x5m es medence az amit javasolni tudunk, 1,3-1,5m es vízmélységgel.
Milyen technológiával építsünk medencét?
PP ( polypropilén ) medence: olcsó, de pár év leforgása alatt elöregszik. Maga a PP anyag az UV sugárzást - és klóros, vegyszeres víz kombinációját sajnos rosszul tűri. Nem javasoljuk, és mi nem is építjük ezt a fajta medencét.
Üvegszálas / kerámia / akril műanyag medence: Ez a technológia már minőségben igen magas színvonalú, de olyan drága, hogy ebben az árfekvésben már egy betonozott medence is kivitelezhető. Aki mégis e technológia mellett dönt, számolhat a nagyon szép belső / gyári felülettel, viszont technológiából adódóan nehéz, esetenként nem megoldható a helyszínre szállítás-telepítés, hiszen egy darabban kerül legyártásra és kiszállításra a medence test, és sok esetben ez a legnagyobb hátránya e medence telepítésének. Valamint 5-10 év után nehézkes a felület kezelése, javítása, de nem lehetetlen, csupán költséges. De ameddig el nem használódik, addig szép és kiváló minőségű medencetípus ez.
Fémfóliás, fém vázas medence vékony bélésfóliával: E technológia lényege, hogy minimális betonozás mellett egy rozsdamentes fém palást adja a medence vázszerkezetét, és ebbe kerül bele egy vékony, 0,6 - 0,8mm vastagságú bélésfólia. Hátránya e technológiának, hogy csak a gyártó(k) által meghatározott méretek és formák közül lehet választani, és nem lehetséges megvalósítani egyedi igényeket... Egyébként ár-érték arányban kiváló választás, ha sikerül találunk olyat, ami az igényeinkhez illik.
Betonmedence / zsaluköves medence - vastag fólia burkolattal:
E medencetípus a legelterjettebb hazánkban. Ár-érték arányban ez az, ami a legjobb választás az esetek nagyrészében, hiszen betonból van, ami 30-40 évre kiszolgál bennünket, és az egyedi igények is megvalósíthatóak vele. Magát a medence szerkezetet vasalt zsalukő-beton adja, majd a felületet simára gletteljük, és a kész medencetestet, VASTAG, 1,5-2mm szöveterősítésű fóliával burkoljuk. Nem fagyveszélyes technológia, kifejezetten a nagy hőingadozású éghajlattal rendelkező országokban elterjedt - mint amilyen Magyarország, és közép Európa számos országa. Változatosak az elérhető fóliák, és egyre több medence épül NEM-kék színben.
Szürke, türkiz-zöld, de akár fekete vagy mintás, 3D térhatású stb. fóliák is elérhetőek, a lépcsőket pedig csúszásmentes kivitellel burkoljuk. E zsaluköves betonmedencék NEM vizzáró betonnal rendelkeznek, csak hagyományos betonnal, és a vízzáróságot a bele kerülő fólia bélés adja.
Monolit Vasbeton medencék: A medencék királya a vasbeton medence üvegmozaik, vagy speciális csempe, kő burkolattal. Egyben ez az egyik legdrágább technológia is, de hát a szépséget és tartós minőséget meg kell fizetni. Fontos tudni, hogy ez NEM egy gyorsan épülő medence, hiszen a technológiára jellemző kötelező száradási/kötési időket be kell tartani, és szintén fontos tudni, hogy ennél a technológiánál NEM a burkolat adja a vízzáróságot, hanem maga a monolit vasbeton medence test. Éppen ezért ilyen drága.
MAGILINE - medencerendszer:
A MAGILINE medence rendszer egy FRANCIA eredetű, több, mint 35 országban jelen lévő komplett medence technológia, mely sok tekintetben modernizálta a korábbi medenceépítés technológiákat. Magas szinvonalú műanyag test adja a medence szerkezetét, amit vasszerkezettel és kiváló minőségű betonnal egybe öntünk ki. Ezáltal egy önhordó szerkezetet kapunk, mely minden elemét, kiegészítőjét a Francia PISCINES MAGILINE anyavállalat gyártja. Minden elem egy komplett rendszer része, melyet más medence technológiákkal keverni nem lehet. Prémium kategóriás medence, nagyon okos és kényelmes megoldásokkal. Aki meg tudja fizetni e technológiát, annak bátran ajánljuk. Ára kicsit magasabb mint a zsaluköves medencéjé, de nem éri el a vasbeton medencék árszintjét.
Mi a leggyakoribb korlátja az építendő medence méretének, és a használható felszereltségnek?
- a rendelkezésre álló pénzösszeg áll az első helyen
- a használható hely/terület nagysága, amit medence építésre fordíthatunk
- a rendelkezésre álló elektromos áram - mely alapjaiban meghatározza milyen gépeket, kiegészítőket építhetünk be Önnek. És mivel ez utóbbi sokszor nem, vagy csak nagyon költségesen módosítható, így kellő körültekintéssel kell megválasztani azokat a gépeket, melyeket az Ön elektromos hálózata még gond nélkül tud üzemeltetni.